Blog

Emily Griffith Burke – poznawanie nauk

“W trakcie nauki na uniwersytecie zaczęłam uczęszczać na cotygodniowe medytacje i dyskusje i przez pierwsze lata praktyki wychodziłam ze stanowiska świeckiego. Byłam młodą, sceptyczną ateistką i aspirującą neurobiolożką w najmniejszym stopniu niezainteresowaną duchowością. I to było w porządku! Wcześnie nauczyłam się, ze mogę swobodnie zgłębiać filozofię i psychologię tych nauk, pomijając ich duchowy aspekt.

Gdy zaczniesz czytać tę książkę, bez obaw bierz z niej tylko to, co współgra z tobą i dorzuć wszystko, co nie rezonuje. Budda często używał palijskiego wyrażenia ehipassiko, które tłumaczy się jako “przyjdź i przekonaj się sam”. Buddyzm wydał mi się pociągający, ponieważ nie wymaga od praktykujących, aby ufali czemuś lub praktykowali coś, co opiera się wyłącznie na wierze. Budda zaprasza nas do zaangażowania się w dharmę i przekonanie się do niej na własnej skórze. Jeśli ta nauka współgra z tobą, to wspaniale! Co do praktyki, baw się nią i przekonaj się, jak mogłaby się zintegrować z twoim życiem codziennym. Jeśli jakaś inna nauka wydaje ci się idiotyczna, nieintuicyjna, a nawet szkodliwa, odrzuć ją’ wróć do niej później i zobacz, czy twoje podejście do niej uległo zmianie. Kiedy zgłębiasz te nauki, wsłuchaj się w swoją wewnętrzną mądrość, biorąc pod uwagę to, co odbierasz jako prawdę.

Mam nadzieję, że angażując się w tę książkę, poczujesz się nakierowany na buddyjski ogląd, który ona oferuje. Chciałabym, aby doprowadziło cię to do przyłączenia się do sanghi, rozpoczęcia codziennych praktyk medytacyjnych lub po prostu do kontynuowania poznawania dharmy. przede wszystkim niech te nauki posłużą wyzwoleniu od cierpienia tobie, mnie i wszystkim żyjącym istot.

Emily Griffith Burke – MĄDROŚĆ BUDDY DLA KAŻDEGO (strona 9)

X